MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Standardowa Diagnostyka: Thunderbird


W tym artykule znajdziesz instrukcję, w jaki sposób krok po kroku postępować w przypadku, kiedy Thunderbird przestał prawidłowo działać, a zachowanie żadnej innej aplikacji nie odbiega od normy. Aby rozwiązać problem, wykonaj instrukcje z listy poniżej:

 1. Uruchom ponownie komputer. Jeżeli problem występuje nadal, przejdź do kolejnych punktów.

 2. Zakończ działanie programu (jeśli jest uruchomiony) wybierając Plik -> Zakończ i upewnij się że proces/aplikacja w dalszym ciągu nie pracuje w tle. Nie pomijaj tego kroku

 3. Jeżeli posiadasz zainstalowane rozszerzenia lub motywy:

  • Uruchom program w trybie awaryjnym (to nie to samo co tryb awaryjny Windows). Uruchamiając program w tym trybie wyłączasz wszystkie zainstalowane rozszerzenia i motywy. Jeżeli więc problem przestał występować, winowajcą jest prawdopodobnie aktualnie używany motyw bądź też któreś z rozszerzeń. Jeżeli jednak problem występuje nadal lub Thunderbird nie uruchomił się w trybie awaryjnym, przejdź do punktu nr 4.
  • Jeżeli problem nie występuje w trybie awaryjnym, odinstaluj ostatnio zainstalowane lub zaktualizowane rozszerzenie bądź motyw. Wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 2 i uruchom Thunderbirda normalnie. Jeżeli problem występuje nadal przejdź do następnego podpunktu.
  • Wybierz domyślny motyw w Narzędzia -> Motywy i odinstaluj swoje rozszerzenia Narzędzia -> Rozszerzenia (pomimo tego, iż rozszerzenia są wyłączone, jesteś w stanie je odinstalować). Wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 2 i uruchom Thunderbirda normalnie. Jeżeli problem występuje nadal, przejdź do punktu nr 4.

   Wazna-uwaga.pngZanim przejdziesz dalej, wykonaj kopię zapasową swojego profilu, żeby Twoje ustawienia i osobiste dane (takie jak zakładki i hasła) nie zostały utracone.
 4. Gdy już to uczynisz:
  • Wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 2 i skasuj plik XUL.mfl (MS Windows), XUL.mfsal (GNU/Linux) lub XUL FastLoad File (Mac OS X) z katalogu profilu. Plik ten zostanie odtworzony przy następnym uruchomieniu aplikacji. Uruchom Thunderbirda.
  • Jeżeli problem występuje nadal, wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 2, następnie skasuj plik localstore.rdf z katalogu profilu. Uruchom Thunderbirda.
   Przywróci to domyślny wygląd wszystkich pasków narzędziowych.
  • Jeżeli problem występuje nadal, wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 2 następnie kasując katalogi chrome\ i extensions\ z katalogu profilu. Uruchom Thunderbirda.
   Usunie to wszystkie (tylko i wyłącznie) rozszerzenia i motywy oraz pozostałości po nich.
  • Jeżeli problem występuje nadal, wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 2 następnie tworząc nowy profil. Uruchom Thunderbirda.
   Wazna-uwaga.pngUtworzy to nowy profil nie zawierający żadnych Twoich wcześniejszych ustawień i/lub danych osobistych.
   Jeśli problem przestał występować, przywróć najistotniejsze dane i ustawienia z zapasowej kopii profilu.

 5. Jeżeli problem występuje nadal, zainstaluj od nowa aplikację (żadne dane czy ustawienia nie zostaną utracone z tego powodu):
  • Odinstaluj Thunderbirda.
  • Przenieś lub usuń katalog instalacyjny Thunderbirda (w MS Windows standardowo C:\Program Files\Mozilla Thunderbird).
  • Przejdź do tymczasowego katalogu Twojego systemu: (MS Windows 98 i Me: Start -> Uruchom -> wpisz: C:\Windows\Temp -> OK, MS Windows 2000 i XP: Start -> Uruchom -> wpisz: %temp% -> OK) i usuń wszystkie znajdujące się tam pliki oraz katalogi.
  • Pobierz instalator Thunderbirda z Polskiej strony Thunderbirda i zainstaluj aplikację ponownie.
  • Uruchom Thunderbirda.

 6. Jeżeli problem występuje nadal, wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 3 następnie zmień nazwę pliku thunderbird.exe na thunderbird1.exe w katalogu instalacyjnym aplikacji (w MS Windows standardowo: C:\Program Files\Mozilla Thunderbird) i go uruchom (kliknij dwa razy na ikonie thunderbird1.exe).

Jeżeli wykonanie wszystkich powyższych instrukcji nie rozwiązuje problemu, przyczyna może leżeć w którejś z uruchomionych w systemie aplikacji. Najczęściej są to takie programy jak: zapora ogniowa, monitor poczty, blokada spamu, kontrola rodzicielska, antywirus lub inne podobne oprogramowanie wchodzące w interakcję z Thunderbirdem. Wyłączaj pojedynczo każdy kolejny z tych programów (sprawdzając, czy po wyłączeniu ich procesy nie działają dalej w tle) i zobacz, jaki będzie miało to wpływ na zachowanie się Thunderbirda. Sprawdź także swój system na wypadek zainfekowania wirusem, oprogramowaniem szpiegującym i różnym innym malware.


Przydatne odnośniki
Przeniesiono na MediaWiki: Ancestor 12:40, 5 gru 2005 (EST)
Ostatnia aktualizacja Stefan Plewako 02:36, 9 maj 2007 (CEST)
Tę stronę ostatnio zmodyfikowano o 19:01, 9 lut 2008.

Osobiste:

Akcje:

:

Pomagają nam:

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: