MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Standardowa Diagnostyka: SeaMonkey


W tym artykule znajdziesz instrukcję, w jaki sposób krok po kroku postępować w przypadku, kiedy SeaMonkey przestał prawidłowo działać, a zachowanie żadnej innej aplikacji nie odbiega od normy. Aby rozwiązać problem, wykonaj instrukcje z listy poniżej:

 1. Zrestartuj komputer. Jeżeli problem występuje nadal, przejdź do kolejnych punktów.

 2. Jeżeli możesz uruchomić program i korzystać z menu, wyczyść pamięć podręczną (Edycja -> Preferencje -> Zaawansowane -> Pamięć podręczna). Jeżeli problem występuje nadal, przejdź do kolejnych punktów.

 3. Zakończ działanie programu (jeśli jest uruchomiony) wybierając Plik -> Zakończ i upewnij się że proces/aplikacja w dalszym ciągu nie pracuje w tle. Nie pomijaj tego kroku

 4. Jeżeli posiadasz zainstalowane rozszerzenia lub motywy i jesteś w stanie korzystać z menu, odinstaluj ostatnio zainstalowane lub zaktualizowane rozszerzenie bądź motyw. Wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 3 i uruchom program. Jeżeli problem występuje nadal, przejdź do następnego punktu.

  Wazna-uwaga.pngZanim przejdziesz dalej, wykonaj kopię zapasową swojego profilu, żeby Twoje ustawienia i osobiste dane (takie jak zakładki i hasła) nie zostały utracone.

 5. Gdy już to uczynisz:
  • Wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 3 i skasuj plik XUL.mfl (MS Windows), XUL.mfsal (GNU/Linux) lub XUL FastLoad File (Mac OS X) z katalogu profilu. Plik ten zostanie odtworzony przy następnym uruchomieniu aplikacji. Uruchom SeaMonkey.
  • Jeżeli problem występuje nadal, wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 3, a następnie skasuj plik localstore.rdf z katalogu profilu. Uruchom SeaMonkey.
   Przywróci to domyślny wygląd wszystkich pasków narzędziowych.
  • Jeżeli problem występuje nadal, wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 3 następnie kasując katalogi chrome\ i extensions\ z katalogu profilu. Uruchom SeaMonkey.
   Usunie to wszystkie rozszerzenia i motywy oraz pozostałości po nich.
  • Jeżeli problem występuje nadal, wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 3 następnie tworząc nowy profil. Uruchom SeaMonkey.
   Wazna-uwaga.pngUtworzy to nowy profil nie zawierający żadnych Twoich wcześniejszych ustawień i/lub danych osobistych.
   Jeśli problem przestał występować , przywróć najistotniejsze dane i ustawienia z zapasowej kopii profilu.

 6. Jeżeli problem występuje nadal, zainstaluj od nowa aplikację:
  • Odinstaluj SeaMonkey.
  • Przenieś lub usuń katalog instalacyjny SeaMonkey (w MS Windows standardowo C:\Program Files\mozilla.org\ SeaMonkey).
  • Przejdź do tymczasowego katalogu Twojego systemu: (MS Windows 98 i Me: Start -> Uruchom -> wpisz: C:\Windows\Temp -> OK, MS Windows 2000 i XP: Start -> Uruchom -> wpisz: %temp% -> OK) i usuń wszystkie znajdujące się tam pliki oraz katalogi.
  • Pobierz instalator SeaMonkey z Polskiej strony SeaMonkey i zainstaluj aplikację ponownie.
  • Uruchom SeaMonkey.

 7. Jeżeli problem występuje nadal, wykonaj ponownie instrukcje z punktu nr 3, następnie zmień nazwę pliku seamonkey.exe na seamonkey1.exe w katalogu instalacyjnym aplikacji i uruchom go (kliknij dwa razy na ikonie seamonkey1.exe).

Jeżeli wykonanie wszystkich powyższych instrukcji nie rozwiązuje problemu, przyczyna może leżeć w którejś z uruchomionych w systemie aplikacji. Najczęściej są to takie programy jak: zapora ogniowa, monitor poczty, blokada spamu, kontrola rodzicielska, antywirus lub inne podobne oprogramowanie wchodzące w interakcję z SeaMonkey. Wyłączaj pojedynczo każdy kolejny z tych programów (sprawdzając czy po wyłączeniu ich procesy nie działają dalej w tle) i zobacz, jaki będzie miało to wpływ na zachowanie się SeaMonkey. Sprawdź także swój system na wypadek zainfekowania wirusem, oprogramowaniem szpiegującym i różnym innym malware.


Przydatne odnośniki


Opracowano na podstawie artykułu Standard diagnostic (Mozilla Suite) z Mozilla Knowlage Base: Stefan Plewako /12.10.2005 21:08/
Przeniesiono na MediaWiki: Adam Kowalczyk 14:10, 12 kwi 2006 (CDT)
Tę stronę ostatnio zmodyfikowano o 20:01, 9 lut 2008.

Osobiste:

Akcje:

:

Pomagają nam:

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: