MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Najczęściej spotykane problemy: Firefox


Na dole okna pojawił się szary pasek

Przyczyną tego problemu jest niekompatybilne rozszerzenie. Czasem "szary pasek" pojawiaja się też po zainstalowaniu obcojęzycznego rozszerzenia w spolszczonym programie. Jeśli domyślasz się, które z rozszerzeń powoduje problem, odinstaluj je i poszukaj jego spolszczonej wersji (na przykład w Polskiej Bazie Rozszerzeń). W przeciwnym wypadku wyłączaj po kolei rozszerzenia (otwierając Menadżera Rozszerzeń (Narzędzia -> Rozszerzenia), klikając prawym przyciskiem myszy na rozszerzeniu i wybierając Wyłącz), za każdym razem restartując program i sprawdzając, czy problem nadal występuje.

Twórcy niektórych rozszerzeń zalecają usunąć starą wersję rozszerzenia przed zainstalowaniem nowszej wersji. Zdarzają się również problemy z automatyczną aktualizacją. Należy wtedy wykonać ją ręcznie, usuwając uprzednio starą wersję rozszerzenia.


Nie działa Java, pojawiają się komunikaty o błędach

Bardzo często dzieje się to z winy samych użytkowników, którzy zmieniają identyfikację przeglądarki, tzw. User Agent, w celu ominięcia limitów pobierania na stronach. Nie wiedzą jednak, że powoduje to skutki uboczne właśnie w postaci nieprawidłowego działania wtyczek, w tym Javy.

Aby przywrócić domyślną identyfikację należy:

  • wpisać w Pasku Adresu about:config
  • za pomocą filtra odnaleźć ustawienie general.useragent.override
  • kliknąć na nie prawym przyciskiem myszki i wybierać z menu kontekstowego Resetuj.

Nie zaszkodzi uruchomić przeglądarkę ponownie.

W przypadku dalszego występowania problemu upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję Javy (aktualna jest dostępna do pobrania z tej strony) i przeprowadź Standardową Diagnostykę.


Firefox nie zapamiętuje ustawień lub dodanych zakładek

Prawdopodobnie program nie może zapisać danych w katalogu profilu. Należy sprawdzić prawa dostępu i atrybuty (np. tylko do odczytu) plików w tym katalogu.

Jeśli problem dotyczy niezapamiętywania układu pasków narzędzi i przycisków, to należy uruchomić Firefoksa w trybie Safe Mode, zaznaczyć Przywróć domyślne paski narzędzi i przyciski. i wybrać Wprowadź zmiany i uruchom ponownie'. Od tej pory wprowadzane zmiany powinny być prawidłowo pamiętane.


Nie działa kopiowanie i wklejanie tekstu

Jest to błąd, który zdaje się występować losowo i nie znaleziono do tej pory jednoznacznego rozwiązania. Tym niemniej, jest kilka rzeczy, które mogą (ale niestety nie muszą) pomóc:

  • Przeskanowanie dysku w poszukiwaniu wirusów i innych złośliwych programów - w niektórych przypadkach [1] właśnie one okazywały się być przyczyną problemu
  • Jeśli jeszcze jej nie posiadamy - zainstalowanie najnowszej wersji przeglądarki, zawsze dostępnej na stronie www.firefox.pl
  • Czasem pomaga przeciwny krok, czyli powrót do jednej ze starszych wersji. Jest to jednak rozwiązanie bardzo niepolecane, ponieważ stare wersje posiadają niezałatane luki w bezpieczeństwie.


Touchpad na laptopie: nie działa przewijanie

Należy zainstalować najnowszą wersję sterowników Synaptics. Jeśli i to nie pomoże, czasami pomaga powrót do starszej wersji.


Okno przeglądarki drga i skacze

Problem może być spowodowany źle działającym motywem. Spróbuj przywrócić domyślny motyw: Narzędzia → Motywy.

Jeśli to nie pomaga, a korzystasz z innego niż domyślny motywu wyglądu Windows, warto sprawdzić, czy to nie on jest źródłem kłopotu, również ustawiając domyślny motyw.

Jeśli twój pasek zakładek jest wyświetlany, ale nie zawiera żadnej zakładki, dodaj do niego jakąkolwiek zakładkę albo go wyłącz (Widok -> Paski narzędzi -> Pasek zakładek).


Nie działa instalacja rozszerzeń

Firefox ze względów bezpieczeństwa nie zezwala stronom na instalację. Jeśli pojawi się żółty pasek ostrzegający o zablokowanej instalacji, można kliknąć na przycisk Zmień opcje, aby dodać stronę do listy uprawnionych.

Jeśli strona jest już na liście uprawnionych, a mimo to instalacja jest blokowana, należy:

  • wpisać w Pasku Adresu about:config
  • za pomocą filtra odnaleźć opcję xpinstall.enabled
  • jeśli wartość jest false, zmienić ją na true wybierając z menu kontekstowego Przełącz


Firefox nie chce uruchomić się zmaksymalizowany

Należy uruchomić Firefoksa w trybie Safe Mode, zaznaczyć Przywróć domyślne paski narzędzi i przyciski. i wybrać Wprowadź zmiany i uruchom ponownie'.

Jeśli to nie pomoże, we właściwościach skrótu, z którego uruchamiamy program, w polu Uruchom trzeba wybrać Zmaksymalizowany.


Nie mogę ustawić Firefoksa jako domyślnej przeglądarki

Standardowy sposób na ustawienie Firefoksa jako domyślnej przeglądarki to Narzędzia → Opcje → Domyślna przeglądarka → Sprawdź teraz. Czasami jednak coś w systemie się "zacina" - należy wtedy chwilowo ustawić inną przeglądarkę (np. Internet Explorer) jako domyślną i spróbować ponownie.

Jeśli komputer okazuje się wyjątkowo "odporny" na powyższe sposoby, można się uciec do darmowego programu Set Browser.


Zniknęły zakładki i ustawienia!

Zdarza się, z reguły wskutek złego stanu systemu użytkownika, że Firefox nie zamyka się prawidłowo. Wtedy podczas ponownego uruchomienia może pojawić się błąd o zajętym profilu i Firefox tworzy nowy, czysty profil. Następnym razem w przypadku wystąpienia komunikatu o zajętym profilu naciśnij kombinację klawiszy: Ctrl+Alt+Del, znajdź na liście procesów firefox.exe, zamknij go i dopiero wtedy uruchom program. Aby przywrócić stary profil, należy uruchomić Menedżer profili i wybrać go z listy.

Jeśli jednak to nie pomoże, należy ręcznie odnaleźć katalog \bookmarkbackups w katalog profilu, gdzie znajdują się tworzone automatycznie kopie zapasowe zakładek. Wystarczy je skopiować na miejsce pliku bookmarks.html w katalogu profilu.

W przyszłość zaś warto wykonywać kopię zapasową swoich danych.

Zniknęły wszystkie wyszukiwarki, nie da się instalować nowych

Jest to spowodowane błędem w programie, naprawionym już w najnowszej wersji. Należy uruchomić Firefoksa w trybie Safe Mode, zaznaczyć Przywróć domyślne paski narzędzi i przyciski i wybrać Wprowadź zmiany i uruchom ponownie.


Hasła na stronie nie są zapamiętywane

Widocznie tak chciał projektant strony. Firefox respektuje ustawienia autocomplete=off w formularzach, które wyłączają funkcję zapamiętywania haseł w Menedżerze haseł.

Aby mimo wszystko obejść to ustawienie, można posłużyć się odpowiednią skryptozakładką dostępną tutaj lub instalując rozszerzenie Always Remember Password.

Tę stronę ostatnio zmodyfikowano o 14:31, 7 lis 2007.

Osobiste:

Akcje:

:

Pomagają nam:

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: