MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Menedżer profili


Menedżer profili służy do zarządzania profilami. Pozwala na tworzenie, zmianę nazw oraz ich przełączanie i jest dostępny w większości aplikacji Mozilli, włączając w to: SeaMonkey, Pakiet Mozilla, Firefoksa oraz Thunderbirda.


Uruchamianie menedżera profili

MS Windows

Zamknij całkowicie program (w razie kłopotów upewnij się, że program nie działa w tle), z menu Start wybierz Uruchom i wpisz, potwierdzając klawiszem Enter:

 • Firefox
  firefox.exe -p

 • Pakiet Mozilla
  mozilla.exe -p

 • SeaMonkey
  seamonkey.exe -p

 • Thunderbird
  thunderbird.exe -p

Jeżeli powyższe nie zadziała, spróbuj ponownie, tym razem jednak wprowadzając -profilemanager zamiast -p, tak jak w tym przykładzie:

thunderbird.exe -profilemanager

Jeśli program nie był instalowany, ale rozpakowywany archiwum *.zip, postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, ale wstaw także pełną ścieżkę do pliku wykonywalnego otoczoną cudzysłowem, np:

"C:\Program Files\mozilla.org\Mozilla\mozilla.exe" -p

Gnu/Linux

Zamknij całkowicie program (w razie kłopotów upewnij się, że program nie działa w tle), otwórz terminal, przejdź do katalogu programu (komenda: cd /ścieżka/do/katalogu/programu/), następnie wykonaj polecenie:

 • Firefox
  firefox -profilemanager

 • Pakiet Mozilla
  mozilla -profilemanager

 • SeaMonkey
  seamonkey.exe -profilemanager

 • Thunderbird
  thunderbird -profilemanager

Mac OS X

Zamknij całkowicie program (w razie kłopotów upewnij się, że program nie działa w tle). Zakładając, że program jest zainstalowany w folderze aplikacji uruchom terminal i wydaj polecenie:

 • Firefox
  /Applications/firefox.app/Contents/MacOS/firefox -p

 • Pakiet Mozilla
  /Applications/Mozilla.app/Contents/MacOS/mozilla -p

 • Thunderbird
  /Applications/Thunderbird.app/Contents/MacOS/thunderbird -p

Jeżeli powyższe polecenie nie zadziała, spróbuj ponownie, tym razem dołączając -bin, np:

/Applications/Thunderbird.app/Contents/MacOS/thunderbird-bin -p

Pakiet Mozilla/SeaMonkey

W otwartym oknie programu wybierz NarzędziaZmień ProfilZarządzaj profilami.

Tworzenie nowego profilu

Kiedy już uruchomisz menedżera profili, jak opisano powyżej, naciśnij Utwórz nowy profil i podążaj za instrukcjami. Użytkownicy Pakietu Mozilla być może będą musieli najpierw wybrać Zarządzaj profilami. Podaj informatywną nazwę dla profilu i wybierz Zakończ. Nowy [Profile| katalog profilu] zostanie stworzony w domyślnym dla profili położeniu. Jeżeli stworzyłeś nowy profil, ponieważ Twój stary został uszkodzony, możesz przenieść swoje ustawienia do nowego.

Wybór dowolnej lokalizacji katalogu profilu

Pakiet Mozilla/SeaMonkey

Wybierz katalog, w którym ma zostać utworzony katalog profilu o nazwie profilu. Jeżeli chcesz nowy katalog profilu umieścić w takiej lokalizacji:

D:\Mozilla\Profiles, ze ścieżką D:\Mozilla\Profiles\nazwa-profilu\******.SLT, wybierz katalog Profiles.

Firefox i Thunderbird

Thunderbird i Firefox nie tworzą nowego katalogu profilu, jeśli nie wybierzesz własnej lokalizacji. Musisz stworzyć nowy pusty, katalog, najlepiej o nazwie zgodnej z nazwą profilu, następnie wybrać ten nowy katalog w oknie tworzenia nowego profilu. Nie wybieraj folderu, który zawiera istniejące dane (takiego jak np. My Documents w systemach Windows), ponieważ może to skutkować utratą wszystkich pozostałych danych z tego folderu (Błąd 302087 BugIcon.png).

Skrót do menedżera profili

W niektórych instalacjach w systemie Windows skrót ten jest umiejscowiony w odpowiednim katalogu w liście programów menu Start. Dla łatwiejszego dostępu możesz stworzyć własny skrót na pulpicie czy gdziekolwiek indziej. A więc, żeby stworzyć skrót do menedżera profili, np. dla Firefoksa w systemie Windows XP należy:

 • Przejść do katalogu instalacyjnego Firefoksa (zazwyczaj C:\Program Files\Mozilla Firefox\), kliknąć prawym przyciskiem myszki na pliku firefox.exe i z menu kontekstowego wybrać opcję Utwórz skrót.
 • Zmienić nazwę nowo utworzonego pliku na Menedżer profili Firefoksa, następnie z menu kontekstowego dostępnego po naciśnięciu prawym przyciskiem myszy na ikonie pliku wybrać Właściwości.
 • W karcie skrótu umieść kursor wprowadzania na samym końcu pola Element docelowy, raz kliknąć lewym przyciskiem myszy (aby nie była podświetlona ścieżka), następnie dodać odstęp (spacja) i -p na samym końcu tak, aby wyglądało to mniej więcej w ten sposób:
  C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -p
 • Nacisnąć OK aby zakończyć.
 • Przeciągnąć i upuścić dopiero co utworzony skrót na pulpit lub dowolne inne miejsce. Podwójne kliknięcie powinno teraz uruchomić menedżer profili, zakładając, że Firefox jest kompletnie wyłączony, a jego proces nie działa w tle jak wspomniano wyżej.

Skrót do konkretnego profilu

Stwórz skrót zgodnie z instrukcjami powyżej, z ta jedną drobną różnicą, iż po -p dodaj jeszcze jeden odstęp i nazwę profilu, który chcesz uruchomić w cudzysłowie (wielkość liter ma znaczenie) tak jak w przykładzie:

"C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -p "Nazwa_profilu"

Przydatne odnośnikiOpracowano na podstawie artykułu Profile Manager z MozillaZine Knowledge Base. Stef 04.10.2005 23:32
Przeniesiono na MediaWiki: Ancestor 07:59, 5 gru 2005 (EST)
Tę stronę ostatnio zmodyfikowano o 11:45, 2 paź 2007.

Osobiste:

Akcje:

:

Pomagają nam:

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: