MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Strona www po rosyjsku

Tematy specyficzne dla edytora stron Nvu i Kompozytora Stron z pakietu Mozilla

Moderator: Pomocy?!

Strona www po rosyjsku

Postautor: erde » 07 czerwca 2004, 12:21

Przeglądarka: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)

Jaki jest standard kodowania znaków w cyrulicy? Ustawiłem na iso-8859-5. Nie wyświetla mi znaków właściwie (same "krzaczki"). Zmieniłem na windows-1251 i lokalnie na komputerze jest oki. Jednak po wrzuceniu na serwer jet tak jak z iso-8859-5. Nie pojawiają się rosyjskie znaki.

Co mam zrobić???
erde
 

Postautor: Wojciech » 07 czerwca 2004, 21:51

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; pl-PL; rv:1.6) Gecko/20040113

Sprawdź, czy masz zainstalowane odpowiednie czcionki. Nie ma możliwości, żeby w tym kodowaniu cyrylica krzaczyła. Może być jeszcze utf, ale jeśli pracuje się nad kodem w edytorze, który nie obsługuje cyrylicy, trudno się połapać. Jeśli czcionki są w porządku to chyba masz coś nie tak w kodzie.
Wojciech
Moderator
 
Posty: 1100
Z nami od: 28 sierpnia 2002, 09:32
Lokalizacja: Przeworsk

Re: Strona www po rosyjsku

Postautor: gss » 12 lipca 2004, 23:55

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.0; PL; rv:1.6) Gecko/20040113

erde pisze:Jaki jest standard kodowania znaków w cyrulicy? Ustawiłem na iso-8859-5. Nie wyświetla mi znaków właściwie (same "krzaczki"). Zmieniłem na windows-1251 i lokalnie na komputerze jest oki. Jednak po wrzuceniu na serwer jet tak jak z iso-8859-5. Nie pojawiają się rosyjskie znaki.

Co mam zrobić???


Standardowo cyrlica jest kodowana jako KOI8-R na rosyjski i KOI8-U na ukraiński, ale w tej chwili często można spotkać też windows-1251.
sprawdz czy w nagłówku strony masz zadeklarowane kodowanie znaków np.
<meta content="text/html"; charset="KOI8-R" http-equiv="Content-Type">
jeśli chcesz pracować z kodowaniem UFT to chyba najlepszy byłby Open Office tam wszystko widać , ale za to kod strasznie "puchnie" jak się zapisze zmiany.
pozdrawiam
grzegorz
gss
 
Posty: 38
Z nami od: 02 października 2003, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk


Wróć do Edytor stron Nvu

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Google [Bot]

cron
Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: