MozillaPL.org - polskie centrum Mozilli

Główne menu:

Forum Mozilli a walidator w3c

Forum związane z serwisem Zespołu MozillaPL. Propozycje dotyczące organizacji prezentowanych danych, udostępnianych artykułów, podejmowanych tematów

Moderator: Pomocy?!

Postautor: quiris » 05 stycznia 2004, 11:56

Przeglądarka: Opera/7.50 (Windows NT 5.0; U) [en]

marcoos pisze:W Mozilli taka modyfikacja niczego nie psuje.

W Operze i w MSIE 6.0 w trybie QuirksMode też jest ok.
quiris
 
Posty: 659
Z nami od: 31 lipca 2002, 06:53

Postautor: marcoos@school » 05 stycznia 2004, 15:17

Przeglądarka: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.0) Opera 7.23 [pl]

W takim razie bojowe zadanie dla MozillaPL Team: s/align="center"//g z wyjątkiem w/w miejsc ;)

Bo rzeczywiście w Operze i IE kijowo wygląda w tej chwili. :)
marcoos@school
 

Postautor: KLAPEK » 05 stycznia 2004, 15:52

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Win98; pl-PL; rv:1.4.1) Gecko/20031008 --== MOZILLA RULLEZ ;-) ==--

Aj tam ;)
Na forum Mozilli, ludzie wchodzą po pomoc ws.. Mozilli.
Chyba rzadko używają unnych...

Ale fakt, warto poprawić, by wszędzie dobrze wyglądało, choć wymyslanie protez dla dziurawca coraz bardziej mnie irytuje ;)
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
SeaMonkey @ GNU/Linux
KLAPEK
Moderator
 
Posty: 2189
Z nami od: 10 czerwca 2002, 15:05
Lokalizacja: ~/seamonkey

Postautor: quiris » 05 stycznia 2004, 17:36

Przeglądarka: Opera/7.50 (Windows NT 5.2; U) [en]

KLAPEK pisze:Ale fakt, warto poprawić, by wszędzie dobrze wyglądało, choć wymyslanie protez dla dziurawca coraz bardziej mnie irytuje ;)

A skąd wiesz, że MSIE 6.0 źle to wyświetla? Może to akurat Mozilla niezgodnie ze standardem się zachowuje, niecentrując tych komórek?
quiris
 
Posty: 659
Z nami od: 31 lipca 2002, 06:53

Postautor: KLAPEK » 05 stycznia 2004, 19:44

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Slackware 9.0 Linux i686; pl-PL; rv:1.5) Gecko/20031007 ~..Anarchia..KLAPEK..Pokoj..~

Może i fakt, ale w pracy nie mam IE6, a w domu window$a, więc ciężko mi sprawdzić, ale w większości przypadków to IE jest niezgodne ze standardami [strasznie kląłem pisząc stronkę w XHTML 1.1 Strict i dopasowując jej wygląd pod IE...]
Państwowa dziwka, flądra w jedwabiu i złocie. || Chcą za nią tren nieść, duszę włócząc w błocie. || Cyril Tourneur (1575-1625) ||
SeaMonkey @ GNU/Linux
KLAPEK
Moderator
 
Posty: 2189
Z nami od: 10 czerwca 2002, 15:05
Lokalizacja: ~/seamonkey

Postautor: athantor » 05 stycznia 2004, 20:00

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.7a) Gecko/20040105 Firebird/0.7+ (athantor)

<ot>
KLAPEK pisze:[strasznie kląłem pisząc stronkę w XHTML 1.1 Strict i dopasowując jej wygląd pod IE...]


Spróbuj otworzyć pod IE stronę w xhtml1.1 z prawidłowym typem MIME (text/html jest "should not"). U mnie przy application/xhtml+xml chce zapisywać na dysk, a przy application/xml|text/xml wywala błąd w DTD :-?

Long Live IE! :evil:
</ot>
Obrazek Obrazek
athantor
 
Posty: 911
Z nami od: 24 grudnia 2002, 15:22
Lokalizacja: Białystok

Postautor: marcoos » 05 stycznia 2004, 21:39

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.6b) Gecko/20031206 Firebird/0.7+ (marcoos/pentium3+sse2+mmx)

quiris pisze:A skąd wiesz, że MSIE 6.0 źle to wyświetla?


Bo quirks mode w jakiejkolwiek przeglądarce jest z założenia błędny. :)
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: quiris » 05 stycznia 2004, 22:08

Przeglądarka: Opera/7.50 (Windows NT 5.2; U) [en]

marcoos pisze:
quiris pisze:A skąd wiesz, że MSIE 6.0 źle to wyświetla?

Bo quirks mode w jakiejkolwiek przeglądarce jest z założenia błędny. :)

Chyba się nie zrozumieliśmy:
1) Poprzednio forum nie miało ustawionego DTD, czyli każda z trzech omawianych przeglądarek: Mozilla, Opera, MSIE 6.0 używała trybu QuirksMode i wtedy w każdej z tych przeglądarek posty nie były wycentrowane.
2) Po ustawieniu DTD, wszystkie przeglądarki włączają CSS1Compat i w MSIE 6.0 i Operze posty centrują się, w Mozilli nie (identyczne zachowanie jak w trybie QuirksMode).

No i teraz to co tygrysy lubią najbardziej: Która przeglądarka ma rację: Czy Opera centrując zawartość komórek, czy Mozilla niecentrując?
quiris
 
Posty: 659
Z nami od: 31 lipca 2002, 06:53

Postautor: marcoos » 05 stycznia 2004, 22:18

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.6b) Gecko/20031206 Firebird/0.7+ (marcoos/pentium3+sse2+mmx)

quiris pisze:2) Po ustawieniu DTD, wszystkie przeglądarki włączają CSS1Compat i w MSIE 6.0 i Operze posty centrują się, w Mozilli nie (identyczne zachowanie jak w trybie QuirksMode).


Mozilla dla XHTML 1.0 Transitional włącza Almost Standards Mode.
[zob. http://www.mozilla.org/docs/web-develop ... types.html ]

quiris pisze:Która przeglądarka ma rację: Czy Opera centrując zawartość komórek, czy Mozilla niecentrując?


Opera stosuje quirks mode, Mozilla nie. Z punktu widzenia w3c-zeloty Mozilla zachowuje się poprawnie. Z obiektywnego punktu widzenia jest to względne.
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: marcoos » 05 stycznia 2004, 22:27

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; en-US; rv:1.6b) Gecko/20031206 Firebird/0.7+ (marcoos/pentium3+sse2+mmx)

Aha, poprzednio był doctype, ale któryś z HTML 4.01 włączających Standards mode w każdej przeglądarce.
marcoos
Moderator
 
Posty: 2227
Z nami od: 12 października 2002, 10:25
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: Domel » 05 stycznia 2004, 22:28

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.5) Gecko/20031007

quiris pisze:No i teraz to co tygrysy lubią najbardziej: Która przeglądarka ma rację: Czy Opera centrując zawartość komórek, czy Mozilla niecentrując?

Mozilla, poniewaz nie ma "dziedziczenia" miedzy rownowaznymi elementami. Mozna dziedziczyc block -> inline ewentualnie mozna bylo by sie zastanowic nad block -> table ale nie table -> table a juz napewno nie td/th -> table.
I jeszcze slowko do tego co napisal Marcoos, calkowicie sie zgadzam z tym, ze quirks założenia błędny. Powiem wiecej quirks to blad, nie ma czegos takiego jak quirks (a juz napewno nie ma czegos takiego jak kolrelacja quirks i strict). Dlatego nie rozumiem jak mozna rozmawiac o czyms czego nie ma (w standardzie).
Domel
 
Posty: 2252
Z nami od: 14 kwietnia 2002, 19:10
Lokalizacja: Białystok

Postautor: quiris » 05 stycznia 2004, 23:11

Przeglądarka: Opera/7.50 (Windows NT 5.2; U) [en]

Domel pisze:
quiris pisze:No i teraz to co tygrysy lubią najbardziej: Która przeglądarka ma rację: Czy Opera centrując zawartość komórek, czy Mozilla niecentrując?

Mozilla, poniewaz nie ma "dziedziczenia" miedzy rownowaznymi elementami. Mozna dziedziczyc block -> inline ewentualnie mozna bylo by sie zastanowic nad block -> table ale nie table -> table a juz napewno nie td/th -> table.

Taak? Nie ma dziedziczenia? To co powiesz na to: http://quiris.klub.chip.pl/testy/td_dziedz_css.html ? Skoro nie ma dziedziczenia to czemu Mozilla nagle zaczęła dziedziczyć, po zamianie align="center" na style="text-align:center"? Czyżby bug? A może to jednak Opera i MSIE 6.0 mają rację dziedzicząc centrowanie w trybie zgodnym ze standardami?
PS. Gwoli wyzbycia się ze wszelkich podejrzeń odnośnie trybów almost standard itp. ustawiłem w tym teście xhtml 1.0 strict.
quiris
 
Posty: 659
Z nami od: 31 lipca 2002, 06:53

Postautor: quiris » 05 stycznia 2004, 23:23

Przeglądarka: Opera/7.50 (Windows NT 5.2; U) [en]

marcoos pisze:Aha, poprzednio był doctype, ale któryś z HTML 4.01 włączających Standards mode w każdej przeglądarce.

Jeśli był to na pewno w Operze nie włączał mi CSS1Compat, bo mam w Operze ustawione, że na każdej odwiedzanej stroni widzę, jaki tryb stosuje Opera. I na 100% na forum było QuirksMode. Zresztą swego czasu ustawiłem w Operze na sztywno CSS1Compat i niestety, szybko z niego zrezygnowałem, głównie przez to, że na tym forum wszystkie posty nagle zaczęły mi się centrować ;-).
quiris
 
Posty: 659
Z nami od: 31 lipca 2002, 06:53

Postautor: nutado » 05 stycznia 2004, 23:57

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.5) Gecko/20031007 Firebird/0.7

zna ktos moze dobry opis dziedziczenia? Czytajac ten watek cos bardzo mnie to zainteresowalo...
nutado
 
Posty: 190
Z nami od: 18 grudnia 2002, 13:45
Lokalizacja: małopolska

Postautor: Domel » 06 stycznia 2004, 10:05

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.5) Gecko/20031007

quiris pisze:Taak?

Dokladnie ;)

quiris pisze:Nie ma dziedziczenia?

W (X)HTML nie a w CSS jest - jak z reszta sama nazwa wskazuje.

quiris pisze:To co powiesz na to: http://quiris.klub.chip.pl/testy/td_dziedz_css.html ?

j/w

quiris pisze:Skoro nie ma dziedziczenia to czemu Mozilla nagle zaczęła dziedziczyć, po zamianie align="center" na style="text-align:center"?

align != text-align a szczegolnie w tym przypadku (jakbys wyrownala do znaku (?) skoro tabela nie jest znakiem).

quiris pisze:Czyżby bug?

Nie sadze ;)
Domel
 
Posty: 2252
Z nami od: 14 kwietnia 2002, 19:10
Lokalizacja: Białystok

Postautor: Domel » 06 stycznia 2004, 10:07

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.5) Gecko/20031007

nutado pisze:zna ktos moze dobry opis dziedziczenia? Czytajac ten watek cos bardzo mnie to zainteresowalo...

W CSS: http://www.w3.org/TR/CSS2/cascade.html#inheritance
W XHTML: czytaj o krzyzowaniu znacznikow.
Domel
 
Posty: 2252
Z nami od: 14 kwietnia 2002, 19:10
Lokalizacja: Białystok

Postautor: quiris » 06 stycznia 2004, 10:35

Przeglądarka: Opera/7.50 (Windows NT 5.0; U) [en]

quiris pisze:Nie ma dziedziczenia?

W (X)HTML nie

Nie no oczywiście, że nie ma, a to to chyba złośliwe chochliki napisały: http://www.w3.org/TR/html401/struct/tab ... f-align-TD

quiris pisze:Skoro nie ma dziedziczenia to czemu Mozilla nagle zaczęła dziedziczyć, po zamianie align="center" na style="text-align:center"?

align != text-align a szczegolnie w tym przypadku (jakbys wyrownala do znaku (?) skoro tabela nie jest znakiem).

Ja wiem, że to nie jest to samo, ale ustawienie align="center" dla komórki nakazuje wg specyfikacji centrować tekst znajdujący się w tej komórce, a nie pozycjonować element :P.

Szczerze mówiąc, to możemy jeszcze długo przerzucać piłeczkę, ale nie wydaje mi się, żeby można było tu jasno udowodnić, która strona ma rację.

W tej chwili są dwie szkoły:
1) Mozilla - tradycyjne podejście do tematu.
2) Opera, MSIE - podejście "emulujące" klasyczne dziedziczenie z CSS.

I już. Po prostu używajmy CSS zamiast wycofanych atrybutów, a będzie wiadomo jak to powinno być.
quiris
 
Posty: 659
Z nami od: 31 lipca 2002, 06:53

Postautor: Domel » 06 stycznia 2004, 14:46

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.5) Gecko/20031007

quiris pisze:Nie no oczywiście, że nie ma, a to to chyba złośliwe chochliki napisały: http://www.w3.org/TR/html401/struct/tab ... f-align-TD

Ale po co podajesz mi link do definicji atrybutu skoro mowimy o "dziedziczeniu".
A tak na marginesie. Po pierwsze wkradl sie blad, dziedziczenie warto by pisac w cudzyslowiach - bo w przypadku XHTML i HTML nie nia mowy o takim terminie. Po drugie "dziedziczenie" w tym wypadku nie jest tylko dziecziczeniem ale posiada elementy kaskadowosci (piszac o CSS). Dlatego apeluje o zachowanie prawidlowego slownictwa.

quiris pisze:Ja wiem, że to nie jest to samo, ale ustawienie align="center" dla komórki nakazuje wg specyfikacji centrować tekst znajdujący się w tej komórce

Oczywiscie, tylko ze tam znajduje sie przede wszystkim tabela a potem tekst a align odnosi sie do ewementow wewnatrzwierszowych a nie tabeli, w ktorej skolei jest table-row a w niej table-row-group (niekoniecznie) a w niej table-cell a w niej dopiero element wenatrzwierszowy.

quiris pisze: Po prostu używajmy CSS zamiast wycofanych atrybutów, a będzie wiadomo jak to powinno być.

Rowniez nieprawda. Atrybut align w th/td nigdy nie bedzie wycofany ani nie jest zalecany zastepowaniem przez CSS bo ma zupelnie inna definicje. Wezmy choziazny wartosc char, nie mamy odpowiednika w CSS a filozofia likwidacji znacznikow jaka wyznaje W3C to calkowite zastapienie.

[w XHTML 2.0 moze nie bedzie tego atrybutu ale z innego powodu ;) ]
Domel
 
Posty: 2252
Z nami od: 14 kwietnia 2002, 19:10
Lokalizacja: Białystok

Postautor: quiris » 06 stycznia 2004, 15:25

Przeglądarka: Opera/7.50 (Windows NT 5.0; U) [en]

Domel pisze:
quiris pisze:Nie no oczywiście, że nie ma, a to to chyba złośliwe chochliki napisały: http://www.w3.org/TR/html401/struct/tab ... f-align-TD

Ale po co podajesz mi link do definicji atrybutu skoro mowimy o "dziedziczeniu".
A tak na marginesie. Po pierwsze wkradl sie blad, dziedziczenie warto by pisac w cudzyslowiach - bo w przypadku XHTML i HTML nie nia mowy o takim terminie.

Dlatego piszę, bo jak przewiniesz trochę stronę to zobaczysz coś takiego:

Inheritance of alignment specifications

The alignment of cell contents can be specified on a cell by cell basis, or inherited from enclosing elements, such as the row, column or the table itself.


Jak widać słowo inheritance (dziedzictwo) pojawia się w specyfikacji HTML 4.01.
Domel pisze:
quiris pisze: Po prostu używajmy CSS zamiast wycofanych atrybutów, a będzie wiadomo jak to powinno być.

Rowniez nieprawda. Atrybut align w th/td nigdy nie bedzie wycofany ani nie jest zalecany zastepowaniem przez CSS bo ma zupelnie inna definicje.

Tak. Masz rację. W tym punkcie trochę się zagalopowałem.
quiris
 
Posty: 659
Z nami od: 31 lipca 2002, 06:53

Postautor: Domel » 06 stycznia 2004, 15:40

Przeglądarka: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; PL; rv:1.5) Gecko/20031007

quiris pisze:Jak widać słowo inheritance (dziedzictwo) pojawia się w specyfikacji HTML 4.01.

Tutaj skolei ja sie zagalopowalem ;) nie zauwazylem ze w rekomentacja jest jeszcze z czasow gdzie nie bylo rozdzialu Definitions/General Terms
Domel
 
Posty: 2252
Z nami od: 14 kwietnia 2002, 19:10
Lokalizacja: Białystok

Następna

Wróć do Serwis MozillaPL.org

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Przejdź do powiązanej strony

Nawigacja:

Stopka: